Які обмеження дозволені?

Права людини можуть обмежуватися, але всі обмеження повинні бути необхідними й обґрунтованими. Це означає наявність суворих критеріїв, яких мають дотримуватися державні органи та посадові особи для того, щоб ті мали законний характер.

Ці критерії іноді називають критерієм пропорційності чи перевіркою на пропорційність або перевіркою правомірності обмеження прав людини.

Перевірка на пропорційність — це аналіз, який мають виконати державні службовці в разі обмеження прав людини. Вона включає всі важливі аспекти, на основі яких державні службовці ухвалюють рішення про необхідність та виправданість обмеження прав людини. Перевірка полягає у відповіді на три запитання: 

  • Чи спирається певне обмеження на закон? 
  • Чи має обмеження законну мету? 
  • Чи є обмеження пропорційним?  

Відповіді на всі три запитання мають бути ствердними. Якщо відповідь на будь-яке з цих запитань заперечна, обмеження прав людини є незаконним, і ви можете скористатися засобом правового захисту від порушення прав людини. 

Про цей посібник

У цьому розділі посібника роз’яснюється критерій пропорційності, а також аспекти, на які слід зважати, відповідаючи на кожне запитання.

Дізнайтеся більше про:

Останнє оновлення 20/11/2023