Злочини на ґрунті ненависті та мова ворожнечі

Ви маєте право жити своїм життям, не наражаючись на злочини на ґрунті ненависті та мову ворожнечі.

На жаль, злочини на ґрунті ненависті та випадки вживання мови ворожнечі трапляються щодня та вчиняються як приватними особами, так і державними службовцями. Тому важливо вміти розпізнавати випадки злочинів на ґрунті ненависті та мову ворожнечі й знати, як захистити свої права.

Злочини на ґрунті ненависті та мова ворожнечі мають деякі спільні риси. Мотивом як злочинів на ґрунті ненависті, так і мови ворожнечі є ненависть та нетерпимість до певних осіб або груп осіб за певними ознаками. 

Мова ворожнечі – це будь-яка форма підбурювання, поширення чи виправдання ненависті або насильства щодо осіб або груп осіб за певними ознаками. Свобода вираження поглядів її не захищає. Це означає, що держава може в законний спосіб запобігати мові ворожнечі та карати за неї.

приклад Група людей провела мітинг біля місцевої церкви, вигукуючи образи на адресу християн.

Злочини на ґрунті ненависті – це кримінальні правопорушення, мотивом яких є упередження щодо певних соціальних груп. Такі злочини відрізняються від інших своїм мотивом.

приклад У квартиру гей-пари вдерлися і сплюндрували їхнє помешкання. Зловмисник залишив записку із гомофобними образами.

Мова ворожнечі та Мова ворожнечі й права людини

Злочини на ґрунті ворожнечі та мова ворожнечі суперечать основним цінностям демократичного суспільства. Вони заохочують або виправдовують нетерпимість до певних людей, виходячи з уявлення про те, що ставлення до цих людей повинно бути гіршим через певні ознаки. Під час вчинення злочинів на ґрунті ненависті або вживання мови ворожнечі можуть порушуватися численні права людини. Наприклад, право на життя, заборона нелюдського або такого, що принижує гідність, поводження, право на справедливий суд, свобода вираження поглядів та право на приватне й сімейне життя.

Про цей посібник

У цьому посібнику роз’яснюється, як можна розпізнати злочини на ґрунті ненависті та мову ворожнечі, а також роз’яснюються ваші права, якщо ви стали об’єктом нападу на ґрунті ненависті або вживання мови ворожнечі.

Останнє оновлення 05/01/2024