Мова ворожнечі пропагує ненависть або насильство щодо окремих осіб або груп осіб за певними ознаками. Свобода вираження поглядів її не захищає. Це означає, що держава може в законний спосіб запобігати мові ворожнечі та карати за неї.

Визначення

Мова ворожнечі — це будь-яка форма розпалювання, поширення або виправдання ненависті та насильства щодо особи чи групи осіб за певними ознаками, як-от стать, сексуальна орієнтація, раса, етнічна приналежність, національність, мова, соціальний статус, релігія чи інші переконання.

Існують обґрунтовані сумніви щодо коректності використання терміну «раса» та похідних від нього термінів («расове походження» тощо) з огляду на сумнівне наукове обґрунтування самого поняття «раса». Однак термін «раса» широко використовується в міжнародному праві та в національному законодавстві України. Визначення ООН терміну «расова група» спирається на спадкові фізичні ознаки, які часто є пов’язаними з географічним регіоном та не залежать від мовних, культурних, національних або релігійних чинників.

Що можна вважати мовою ворожнечі?

Існує тонка межа між тим, що можна і чого не можна вважати мовою ворожнечі. Тому важливо ретельно відрізняти мову ворожнечі від інших образливих, непопулярних або крайніх поглядів і висловлювань. Наприклад, певна заява може суперечити думці більшості, вважатися образливою і сприйматися як ненависницька, але не завжди вона розпалює ненависть чи підбурює до насильства.

Конфлікт між мовою ворожнечі та свободою вираження поглядів

Мова ворожнечі суперечить основним цінностям демократичного суспільства. Вона заохочує або виправдовує нетерпимість до певних людей виходячи з уявлення про те, що ставлення до цих людей повинно бути гіршим через певні ознаки. Отже, свобода вираження поглядів не захищає мову ворожнечі: у своїй крайній формі остання є кримінальним правопорушенням, скоєнню якого можна в законний спосіб запобігти або покарати за нього.

Про цей розділ

У цьому розділі ви можете дізнатися про форми вираження поглядів, які можна вважати мовою ворожнечі, про різні види відповідальності за неї та про те, як подати скаргу.

Джерела

Останнє оновлення 05/01/2024