Що Омбудсман може зробити для вас?

Омбудсман може:

1. Розслідувати можливе порушення ваших прав

Наприкінці розслідування омбудсман робить висновок про наявність чи відсутність порушення ваших прав. Майте на увазі, що омбудсман не має права змінювати рішення судів, державних органів чи окремих осіб. 

Висновок омбудсмана не є обов’язковим для органів державної влади, але вони можуть його врахувати під час ухвалення рішення за вашою скаргою. Наприклад, якщо омбудсман дійшов висновку, що ваші права було порушено, ви можете вимагати відшкодування за таке порушення. Висновок омбудсман може допомогти у захисті позову в суді або в органі, що розглядає вашу скаргу.

2. Допомогти запобігти подібним майбутнім порушенням щодо вас або інших людей

Якщо омбудсман виявить у ході розслідування проблему, пов’язану з законодавством або практикою органів державної влади, він/вона може внести пропозиції щодо їх зміни для запобігання майбутнім порушенням.

3. Допомогти зрозуміти ваші права та пояснити, як краще їх захистити

Якщо Ви не впевнені у тому, чи дійсно порушені ваші права або чи може Уповноважений з прав людини розслідувати вашу справу, ви можете до подання звернення написати листа до Секретаріату Уповноваженого з прав людини на електронну пошту (hotline@ombudsman.gov.ua) або зателефонувати за номерами 0800-50-17-20 , +380442997408. Уповноважений з прав людини може допомогти вам з різних питань, пов’язаних із правами людини, але пам’ятайте, що він/вона не може виступати в ролі вашого адвоката, надавати необмежену безоплатну правову допомогу або представляти вас у суді.

Омбудсман не може: 

Омбудсман може виконувати лише функції, передбачені Законом України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини». Відповідно, він/вона не може:

  • скасовувати або змінювати рішення судів та органів державної влади;
  • вивчати докази у судових справах;
  • накладати санкції на державних посадових осіб або приватних осіб;
  • надавати вам компенсацію за порушення ваших прав;
  • надавати правові консультації, не пов’язані з вашими правами;
  • складати за вас звернення до суду або органів державної влади чи інші правові документи;
  • представляти вас у Європейському суді з прав людини або іншому міжнародному органі.

Джерела

Останнє оновлення 20/11/2023