Хто захищає права людини?

Держава – головний гарант прав людини. Однак, якщо національної системи захисту недостатньо для вирішення проблеми, існують міжнародні інституції, які контролюють і забезпечують виконання державами своїх зобов'язань у сфері прав людини.

Держава й Уповноважений з прав людини

Держава як головний гарант реалізації прав людини повинна забезпечити дотримання та захист прав людини в країні. Усі державні інституції – суди, правоохоронні органи, центральні та місцеві органи влади тощо, — повинні дотримуватися прав людини та враховувати їх у процесі ухвалення рішень та у своїй діяльності. Крім цього, в Україні Уповноважений Верховної Ради з прав людини контролює дотримання та захист прав людини в країні. Конституційний Суд України має повноваження розглядати різні закони та підзаконні акти щодо можливих порушень прав людини. 

Читати більше про Уповноваженого з прав людини.
Читати більше про Конституційний Суд.

Європейські й міжнародні інституції

Часто буває так, що держава винна в порушеннях прав людини, але її національної системи захисту недостатньо для розв’язання проблеми. Тому існує кілька міжнародних інституцій, які     наглядають і забезпечують виконання державами своїх зобов’язань у сфері прав людини. Такими інституціями можуть бути суди (як-от Європейський суд з прав людини) або інституції моніторингу (як-от Європейський комітет з питань запобігання катуванням чи нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню чи покаранню).

Прочитайте про те, до яких інституцій ви можете звернутися як приватна особа.

Організації

Національні та міжнародні неурядові організації також здійснюють моніторинг та захист прав людини. Найчастіше йдеться про приватні неприбуткові організації, які займаються адвокацією певних прав на різних рівнях, надають правову допомогу жертвам порушень прав людини та/або організовують інформаційно-просвітницькі кампанії. Численні неурядові організації в усьому світі відіграють важливу роль у забезпеченні змін у контексті боротьби за права людини, захист яких є недостатнім. 

Прочитайте про організації в Україні, які працюють у сфері прав людини.

Останнє оновлення 20/11/2023