Що таке порушення прав людини?

Держава є ключовим гарантом дотримання прав людини та має повноваження вживати необхідних заходів для захисту ваших прав. Отже, якщо з вами щось сталося, саме держава несе за це відповідальність. 

Ситуації, які призводять до порушення прав людини, можуть виникати в таких випадках:

Порушення державою

Порушувати права людини можуть особи, які працюють на державу, й тоді їхні дії вважаються діями держави. Представниками держави можуть бути різні люди: працівники центральних і місцевих органів влади, поліціянти, прокурори, судді тощо.

приклад Ваше право на справедливий суд порушують, якщо суддя не дозволив вам викласти ваші аргументи в суді (закон забезпечує для вас таке право), тоді як інша сторона отримала цю можливість. У цій ситуації держава безпосередньо порушила ваші права, оскільки суд (і суддя) є елементом державної системи.

Відсутність захисту права державою

Держава не захистила вас у ситуації, коли вона зобов’язана це зробити. Наприклад, між вами та іншою приватною особою виникла проблема. Держава мала б втрутитися у цій ситуації, щоб вас захистити, але не зробила цього. 

приклад Якщо на вас напали на вулиці, держава в особі поліції та державного обвинувачення несе відповідальність за розслідування цього злочину та покарання винної людини. Важливо розрізняти: дії нападника є кримінальним правопорушенням, але не є порушенням прав людини. Якщо поліція не провела належного розслідування цього кримінального правопорушення, а отже залишила вас без допомоги, це є порушенням прав людини. 

Важливо Не обов’язково кожний негативний контакт або інцидент за участі іншого члена суспільства призводить до порушення прав людини. Держава не зобов’язана втручатися в кожну подібну ситуацію. 

приклад Можливо, вас образила або вам дошкулила грубість сусіда, або ж його/її небажання виконати ваше прохання поводитися тихіше. Але держава зазвичай не втручається в подібні ситуації, таке невтручання, як правило, не призведе до порушення прав людини.

Останнє оновлення 20/11/2023