Захист недоторканності приватного життя (приватності)

За певних умов свободу вираження поглядів можуть обмежити для захисту недоторканності приватного життя (приватності) інших осіб.

Конфлікт між свободою вираження поглядів і недоторканністю приватного життя

Свобода вираження поглядів може вступати в конфлікт з правом інших людей тримати своє приватне життя (приватність) якомога далі від уваги громадськості. Тому необхідно знаходити баланс між правом інформувати суспільство з питань, що становлять суспільний інтерес, і правом людини на недоторканність приватного життя (приватністю). 

У разі виникнення суперечки суди можуть застосовувати обмеження та санкції за оприлюднення заяв чи публікацій, які без поважних причин порушують недоторканність приватного життя людини. У такому разі встановлюються обмеження свободи вираження поглядів однієї особи для захисту недоторканності приватного життя іншої.

Право на недоторканність приватного життя (приватність)

Право на недоторканність приватного життя стосується побутових аспектів життя, у тому числі конфіденційності інформації про ваше місцеперебування, листування, стан здоров’я та інші аспекти непублічного життя. Розголошення аспектів приватного життя особи може бути нав’язливим і порушувати недоторканність її приватного життя з негативними або шкідливими наслідками.

У більшості випадків, коли певна публікація становить втручання в приватне життя певної особи, оприлюднена інформація буває правдивою. Проте навіть у цьому разі оприлюднення приватної інформації іноді може бути заборонено для забезпечення недоторканності приватного життя особи.

Статус особи та суспільний інтерес

У деяких випадках може існувати вагома причина для розкриття подробиць приватного життя людини. Наприклад, якщо таке розкриття стосується питання, важливого для суспільства в цілому, а також коли це є частиною суспільних дебатів.

Що саме може бути розкрито і наскільки таке розкриття відповідає суспільним інтересам, має бути визначено окремо в кожному випадку. Статус особи має зв’язок із суспільним інтересом до її приватного життя. Якщо дії публічної особи викликають великий суспільний інтерес, втручання в її приватне життя буде оцінюватися менш суворо, ніж у випадку невідомої приватної особи.

Законні обмеження

У разі порушення недоторканності приватного життя будь-які заходи чи санкції суду, які обмежують свободу вираження поглядів автора чи особи, яка оприлюднила інформацію, повинні бути законними. Це означає, що такі заходи чи санкції повинні:

  • передбачатися законодавством;
  • слугувати законній меті захисту недоторканності приватного життя інших осіб;
  • бути необхідними та пропорційними.

Про цей розділ

У цьому розділі ви можете більше дізнатися про аспекти, які важливо враховувати під час визначення наявності чи відсутності порушення права інших осіб на недоторканність приватного життя внаслідок певної публікації.

Останнє оновлення 05/12/2023