Як подати скаргу

Якщо ви вважаєте, що стали об’єктом дискримінації, ви маєте право подати скаргу про це.

У цьому розділі ви знайдете інформацію про те, куди та як подати скаргу про дискримінацію в Україні.

Перед тим, як подавати офіційну заяву, важливо розуміти, чого ви хочете досягти. Якщо ваші права порушили, ви маєте право на засіб правового захисту, який може набувати різних форм, наприклад, вибачення, відшкодування, відновлення в правах тощо.  Перед тим, як подавати скаргу, важливо розуміти, яким способом захисту своїх прав ви бажаєте скористатися.

Неофіційна скарга 

Іноді краще спочатку спробувати розв’язати проблему в неформальний спосіб. Ви можете порушити це питання перед роботодавцем, навчальним закладом, постачальником послуг тощо, безумовно, залежно від того, де ви зазнали дискримінації. Це може заощадити час та кошти на юридичний процес. У разі неодержання відповіді або одержання незадовільної відповіді ви можете подати офіційну скаргу. 

Офіційні скарги до органів державної влади та судів

Іноді варто почати зі скарги до державних органів, які розглядають питання дискримінації взагалі або відповідають за конкретну сферу. Існують різні державні органи, на які покладено завдання нагляду за діяльністю в різних галузях, наприклад, в галузях охорони здоров’я, освіти, постачання товарів та послуг тощо. 

важливо Якщо ви вирішили поскаржитися спочатку до спеціалізованих органів, важливо не пропустити процесуальні строки подання скарги до суду, який іноді є єдиним органом, що може однозначно розв’язати справу щодо дискримінації та присудити відшкодування.

Адміністративні стягнення

Кодекс України про адміністративні правопорушення не передбачає відповідальності за дискримінацію. Проте, відповідно до Закону «Про рекламу», можливим є накладення адміністративних штрафів за публікацію оголошень, у тому числі про вакансії, які містять ознаки дискримінації.

Кримінально-правові санкції

Кримінальний кодекс України передбачає покарання за дискримінацію.

Скарги до міжнародних органів з прав людини

Якщо ви вважаєте, що органи влади чи суди України не усунули порушення ваших прав, вам слід подати скаргу в міжнародні чи європейські інституції, як-от Європейський суд з прав людини або Комітет ООН з прав людини.

Про цей розділ

У цьому розділі посібника йдеться про те, куди та як можна поскаржитися на дискримінацію, та куди звертатися по допомогу.

Дізнайтеся більше про процедури подання скарг:

Дізнатися більше

Джерела

Останнє оновлення 08/12/2023