Провадження цивільного судочинства

Ви можете почати провадження цивільного судочинства або бути його стороною, якщо маєте спір з іншою людиною чи компанією. Ці спори повинні регулюватися приватним правом, тобто стосуватися таких питань як договори, трудові відносини, відшкодування збитків, спадщина чи шлюб.

У цивільному провадженні суд розглядає спори між суб’єктами приватного права. Вашим опонентом у цивільному провадженні зазвичай буде інша людина чи компанія.

приклад Якщо ви заплатили меблевій фірмі за доставку кухонного столу, але вона відмовляється його доставити, ви можете подати цивільний позов до суду. 

У певних ситуаціях вашим опонентом може бути державна установа чи державне підприємство. Це може статися, коли держава не застосовує владні повноваження, а діє як будь-яка інша компанія чи особа. 

приклад Ви можете розпочати провадження цивільного судочинства, якщо держава орендувала у вас автобус і відмовляється платити за надані вами послуги.

Право на справедливий суд

У суді вам і вашому опоненту гарантується право на справедливий суд. Право на справедливий суд виникає з моменту подання вами позову до суду або з моменту його подання проти вас. Воно поширюється на все провадження, включно з виконанням остаточного рішення. 

Право на справедливий суд гарантує, що цивільне провадження є змагальним і ґрунтується на рівності обох сторін. Це означає, що:

  • Ви маєте право брати участь у судових засіданнях і представляти свою позицію на рівних умовах із вашим опонентом;
  • Ви маєте такі ж права й можливості, як і ваш опонент, щодо надання доказів, подання зауважень та аргументів і представлення своєї позиції;
  • Суд самостійно не збирає доказів для з’ясування істини в спорі. Він лише виконує закон. Отже, справу виграє та сторона, яка має юридично правильну позицію та надасть найбільш переконливі аргументи й докази.

Дізнайтеся більше про свої права та обов’язки в провадженні цивільного судочинства. Вони гарантують вам справедливий судовий розгляд і пояснюють, як оскаржувати дії суду, коли, на вашу думку, ваші права були порушені.

Останнє оновлення 06/01/2024