Адміністративне провадження

Якщо ви не згодні з рішенням або бажаєте оскаржити дії державної установи чи представника держави, ви можете подати позов до адміністративного суду.

Оскарження

Це не обов’язково, але зазвичай рішення державної установи або представника держави, наприклад Міністерства соціального захисту чи Державної податкової служби, варто оскаржувати у два етапи: 

  1. Ви повинні спочатку пройти стандартну процедуру розгляду скарг, яка діє в конкретній державній установі. Найчастіше це звернення до особи або структурного підрозділу вищого рівня в тій же установі. Слідкуйте за тим, щоб не порушувався строк подання звернення. Порядок і строки подання звернення повинні зазначатися в рішенні, яке ви оскаржуєте.
  2. Якщо ви отримали рішення особи або структурного підрозділу вищого рівня і все одно не згодні з ним, ви можете подати позов до адміністративного суду. Ви також можете відразу звернутися до адміністративного суду, без подання скарги до особи або структурного підрозділу вищого рівня, але з практичного погляду краще спочатку спробувати оскаржити його в державному органі, що може заощадити ваші ресурси та час.

приклад Якщо ви не згодні з рішенням посадової особи Державної міграційної служби, ви можете спочатку подати звернення до начальника Управління. А потім ви можете оскаржити це рішення в адміністративному суді. Разом із тим, можна одразу звернутися до суду.

Право на справедливий суд

У цьому Посібнику детальніше розкривається питання гарантій, які ви маєте під час розгляду вашої справи судом, тобто ваше право на справедливий суд. Провадження в адміністративному суді мають відповідати всім гарантіям права на справедливий суд. Ваше право на справедливий суд починається з моменту подання вами першої заяви до суду і триває до моменту виконання остаточного рішення суду.

Роль судді

Бувши фізичною особою, ви потребуєте більшого захисту в цьому процесі, оскільки вашим противником є держава. Через це суддя в адміністративному суді мав би відігравати активнішу роль, ніж судді в інших судах, наприклад, в цивільних справах. В адміністративному суді суддя повинен здійснити заходи для з’ясування всіх обставин у справі, щоб встановити, що насправді сталося в справі. Цей чинник працює на вашу користь, адже гарантує, що суддя не пропустить важливе питання, якщо ви забули його згадати або не зрозуміли його. Але загалом в адміністративному процесі теж діє принцип змагальності та рівності сторін.

Дізнайтеся більше про права та обов’язки, які гарантують справедливий судовий розгляд вашої справи, і про те, як подати скаргу, якщо ви вважаєте, що ваші права порушили.

Джерела

Останнє оновлення 06/01/2024